Trevlig tävling i Falu Vildvattenpark!

Uppvärmning inför kanotslalomtävling i Falu Vildvattenpark

10 september arrangerade Falu Kanotklubb en kanotslalomtävling i Falu Vildvattenpark. Den var främst inriktad för klubbens nybörjare men aktiva på alla nivåer var välkomna. Förutom Falu Kanotklubb deltog även ett gäng från Västerås.

Klubben startade nybörjarträning under våren och det är imponerande vilken hög nivå de redan nu kunde visa upp på sin första tävling – stor eloge till Yann som coachat dem passionerat. Det var fösta gången en lätt tävling av detta slag arrangerades i Falu Vildvattenpark. Det visade sig vara ett lyckat koncept och det kommer säkert bli fler tävlingar på detta sätt. Det visar att en konstgjord forsarena kan arrangera tävlingar i både avancerad fors men även på slätvatten och lätt fors för nybörjare. Härligt!

Länk till resultat